bezpieczeństwo

Reakcje na aneksję Autonomicznej Republiki Krymu przez państwo sąsiadujące z Polską i rozbiór Ukrainy

0 Comments

Polskie opinie

“Nie jestem jastrzębiem, nie ma we mnie za grosz rusofobii. Jestem ciekaw Rosji, znam jej historię, uwielbiam muzykę. Ale obserwując od lat uważnie jej politykę zagraniczną widzę, że konsekwentnie zaczyna przypominać dawny ZSRR i z tego powodu staje się coraz bardziej niebezpieczna dla swoich sąsiadów. Nie widzę najmniejszego powodu, żeby pozwolić panu Putinowi i jego kompanii na budowanie tego przytłaczającego klimatu stałego zagrożenia.”

fragment, wg http://www.rp.pl/artykul/107684,1094714-Nie-wolno-legalizowac-bezprawia.html

“Do niedawna Rosja chciała jakoś ułożyć stosunki z Europą. Dziś interesuje ją coś zupełnie innego: wyznaczenie wyraźnej granicy, która oddziela ją od Europy. Chcą być od niej jak najdalej.” – bułgarski politolog, Ivan Krastev

fragment, wg http://swiat.newsweek.pl/krucjata-kremla-ivan-krastev-newsweek-pl,artykuly,282294,1.html

“Mises oparł swój pomysł WUD (Wschodnioeuropejskiej Unii Demokratycznej) na teorii, która mówi, że polityczny i ekonomiczny porządek oparty na zasadzie narodowości był całkowitą porażką (s. 286). Jak tłumaczy, zarówno pierwsza, jak i druga wojna światowa rozpoczęły się w Europie Wschodniej. To od ludzi zamieszkujących Europę Wschodnią zależy ustabilizowanie wspólnego porządku politycznego.”

http://mises.pl/blog/2014/03/17/mueller-misesowski-plan-wschodnioeuropejskiej-unii-demokratycznej-rozwiazaniem-kryzysu-ukrainskiego/

 

Prasa światowa 

New York Times

http://www.nytimes.com/2014/03/19/world/europe/ukraine.html?hp&_r=0

In Eastern Europe, the talk is of 1939

http://www.csmonitor.com/World/Global-News/2014/0317/In-Eastern-Europe-the-talk-is-of-1939

Blogosfera świata

Ch. Crawford: Putin odzyska Polskę.

“The key to understanding Russian policy in the former Soviet Union is found in an interview Vladimir Putin gave back in 2003. Asked what his foreign policy was, he said something to the effect of “I aim to keep what’s ours.”

So much said, in so few words. All hail technique.

Thus, for example, what Russia sees as ‘its’ might include:

  • any territories ever conquered by the Tsars or Stalin (including eg the three small Baltic republics, large chunks of Poland and Finland etc)
  • any territories that belonged to the USSR
  • any territories that belonged to the Russian SSR
  • any territories where Russian influence ‘naturally’ belongs
  • anywhere where non-trivial numbers of Russian citizens find themselves outside Russia’s current borders (hence the busy policy of handing out Russian passports to Russian-speakers or others showing due fealty to Moscow, eg in Georgia/Abkhazia and now in Ukraine)”
wg http://charlescrawford.biz/N0RXWL854071

W rosyjskich mediach państwowych w Polsce:

(„Głos Rosji” to państwowa spółka multimedialna, nadająca na zagranicę od 29 października 1929 roku).
Maciej Wiśniowski: Krymska lekcja

“(…) Irytujący jest festiwal hipokryzji, jaki rozpętał się w znakomitej większości polskich mediów w związku z krymskim referendum. Z jednej strony dziennikarze podkreślają, że referendum było jakoby bojkotowane przez Tatarów, a z drugiej dziwią się wysokiej frekwencji i wygranej. A czego się spodziewali, skoro Rosjan jest zdecydowana większość? Z jednej strony sugerują, że jest mało wiarygodne, a z drugiej narzekają na brak międzynarodowych obserwatorów, którzy nie chcieli przyjechać na referendum. Bo to, że są międzynarodowi obserwatorzy zaproszeni przez Rosję, to dla naszych dziennikarzy się nie liczy.

Równie denerwująca jest pewna jednostronność intelektualnego dyskursu wokół referendum i sytuacji na Krymie u Ukrainie. W Polsce króluje wojenna retoryka, zresztą zupełnie bez pokrycia i diagnozy ekspertów, których znajomość realiów jest bliska zeru. Ci nieliczni, którzy próbują oceniać sytuację biorąc również pod uwagę prawo Rosji do obrony własnych interesów są w najlepszym wypadku zakrzykiwani albo nazywani rosyjskimi agentami. (…)”

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_03_17/Krymska-lekcja-2896/

Opinie polskich użytkowników mediów

 “To wcale nie zdumiewa…Na przeprowadzonym badaniu na próbie 1000 osób na pytanie: czy wierzysz, że w razie ataku na Polskę przez Rosję NATO nas obroni? aż 92% sondowanych odpowiedziało, że nie. Tymczasem aż 70% polityków wierzy,że NATO przyjdzie nam z pomocą,…O czym to świadczy? Że społeczeństwo jednak realniej ocenia szanse w tym konflikcie?”

T. Gabriel,

 

Zebrał: A. Fularz

By


Readers Comments (0)