bezpieczeństwo

III wojna światowa już trwa, i jest przede wszystkim rosyjską wojną w sieci Internet.

0 Comments

Arena wojny rozwija się, właśnie przerzucono kilkaset rosyjskich komandosów na teren Naddniestrza, celem wywołania kolejnego frontu walk. Armia ukraińska zmierza w stronę Krymu, z którego uciekają tamtejsi rdzenni mieszkańcy- Tatarzy Krymscy, wypędzeni przez Rosjan już bodaj po raz trzeci. Czystki etniczne na Krymie przeprowadzano co najmniej dwukrotnie.

Kilkanaście polskich portali podało informację o rozpoczęciu cyberataków w polskiej sieci Internet. Polska sieć Internet została zalana powodzią antyukraińskich opinii, komentarzy, postów, które nie pochodziły z polskich adresów IP, ale z zagranicznych. W prasie nimieckiej czy brytyjskiej jest jeszcze gorzej.

Co ciekawe, żaden chwalący Kreml komentarz nie pochodził z komputera zlokalizowanego na terytorium Federacji Rosyjskiej. Zwolennicy doktryny Putina mieli adresy IP w Niemczech, Szwajcarii, Grecji, a nawet w Stanach Zjednoczonych. W ocenie ekspertów zajmujących się cyberterroryzmem, właśnie to potwierdza, że Rosja przeprowadza zmasowany atak na Polskę.

wg http://natemat.pl/93991,rosja-zaatakowala-juz-polske-w-internecie

Piotr Czerski: Jestem absolutnie pewny, że polski internet poddawany jest niespotykanej i właściwie jawnej akcji dezinformacyjnej, sterowanej przez Rosję. Nie mam oczywiście żadnych badań, ale liczba najbezczelniej propagandowych komentarzy umieszczanych we wszystkich znaczących serwisach i portalach przy użyciu ewidentnie fejkowych kont wydaje mi się jednoznaczna. CZYTAJ WIĘCEJ

Media są zwykle obwiniane o wiele różnych “manipulacji” we współczesnym świecie. Wyjaśnianiu “wojen medialnych” poświęcony jest całe czasopismo akademickie nazwane “Media, Wojna i Konflikt” (Media, War & Conflict).

Sztuka infowojny zawitała także do Polski i jest dopiero przedsmakiem mającej nastąpić info-agresji. Według Piotra Czerskiego cytowanego przez Newsweek Polska, w czasie kryzysu krymskiego polski Internet poddawany jest niespotykanej i właściwie jawnej akcji dezinformacyjnej, sterowanej przez Rosję[1]. Web- Brygady lub Brygady Sieciowe (ros. Веб-бригады) to, wg rosyjskich środowisk pro- demokratycznych, część zależnej od rosyjskich służb specjalnych obcjojęzycznej grupy komentatorów rosyjskich, uczestniczących w dyskusjach na formach i blogach internetowych celem uprawiania astroturfingu.

Krytycy twierdzą że ongiś, przed okresem 1998-1999, 70 % użytkowników internetu miało wolnościowe poglądy, jednakże nagły wylew (około 60-80 %) “antydemokratycznych” postów nastąpił na wielu rosyjskich forach w 2000 roku:

“70% of audience of Russian Internet were people of generally liberal views prior to 1998–1999, however sudden surge (about 60–80%) of “antidemocratic” posts suddenly occurred at many Russian forums in 2000.” [4]

Sam również przyznam się do zaobserwowania podobnych zjawisk w polskiej sieci Internet. Korzystam z sieci Internet od 1994 roku i od jakiegoś czasu to medium bardzo się zmieniło w niepokojący sposób, niemniej nie mam wiedzy ilościowej, na temat liczby postów i konkretnych wpisów.

Astroturfing, astroturf marketing to anglojęzyczny eufemizm służący do nazwania pozornie spontanicznych, obywatelskich organizacji czy inicjatyw podejmowanych w celu wyrażenia poparcia lub sprzeciwu dla idei, polityka, usługi, produktu czy wydarzenia. Kampania tego typu ma sprawiać wrażenie niezależnej reakcji społecznej, podczas gdy rzeczywista tożsamość jej inicjatora i jego intencje pozostają ukryte.

Określenie to wywodzi się od słowa astroturf, marki popularnej w USA sztucznej trawy, dlatego termin astroturfing bezpośrednio rozumieć można jako sianie sztucznej trawy[2]. Działania określane mianem astroturfingu polegają zwykle na udawaniu przez niewielką grupę ludzi rzeszy aktywistów bądź konsumentów. Celem astroturfingu jest wywołanie określonego wrażenia, np. szerokiego poparcia dla danego polityka i jego programu albo dużego zainteresowania pewnym produktem. Zamiarem może być również zyskanie poparcia społecznego dla określonej inicjatywy, lub przeciwnie, zdyskredytowanie jakiejś idei.

Gdy Internet nie był jeszcze powszechnie dostępny, działania tego typu sprowadzały się np. do wysyłania dziesiątek listów do redakcji, organizowania pikiet czy inspirowania publikacji. W dobie Internetu astroturfing stał się łatwiejszy i tańszy. Obecnie, gdy każdy może stworzyć przekonująco wyglądającą stronę, blog albo podcast astroturferom bardzo łatwo stworzyć wrażenie prawdziwej organizacji o szczerych intencjach, równocześnie ukrywając swoją prawdziwą tożsamość[3].

W prasie brytyjskiej tego typu komentarzy jest już taka ilość, że jeden z komentatorów zauważył że gdyby rzeczywiście w Wielkiej Brytanii było tylu pożytecznych idiotów, u władzy byłaby partia komunistyczna. W sekcjach poświęconych wydarzeniom na Ukrainie, czasopismo The Guardian zawierało dnia 3. marca ok. ok 2/3 tego typu astro- turfingowych komentarzy, New York Times i The Independent- ok. 90% postów polskcy krytycy klasyfikowali jako astro-turfing. [3]

Wladimir Bukowski jest doświadczonym dysydentem, który zapewne woli nie wracać do ojczystego kraju. Władymir Bukowski w rozmowie z Mikołajem Iwanowem mówi wprost:

“Wasz Tusk nareszcie zrozumiał, że przyjaźń z Rosją Putina jest niemożliwa. Nie można przyjaźnić się z KGB”.

Mikołaj Iwanow: – Dziś pytać o coś innego niż Ukraina i Krym po prostu nie wypada. Dlatego pytam: czy rzeczywiście świat stoi na krawędzi wojny?

Władimir Bukowski, rosyjski dysydent, pisarz i obrońca praw człowieka w ZSRR: –Jaka wojna? Kto, z kim ma wojować? Ty chyba oglądasz telewizję rosyjską, która kłamie. Wojna już trwa, ale wojna psychologiczna, wojna w mediach, kto kogo zwycięży w Internecie i w TV. Rosyjskie środki masowego przekazu kłamią strasznie… Ja już słyszałem, że cała armia ukraińska na Krymie przeszła na stronę Rosjan, że Julia Tymoszenko potajemnie pojechała do Moskwy, aby namówić Putina do wycofania armii… Dzisiaj główna broń Putina to dezinformacja. 

Mieliśmy tu w Polsce informację, że Angela Merkel po rozmowie z Putinem, stwierdziła, że sam rosyjski prezydent jest jeńcem tej olbrzymiej dezinformacji, że przebywa jakby w innym świecie.

– Dokładnie tak. Putin jest pierwszą i najważniejszą ofiarą tej wojny. On wierzy w te wszystkie bzdury, które rozpowszechnia jego potężna machina propagandowa. Do tego dezinformuje go jego otoczenie. Oni mu mówią nie to, co jest naprawdę, a to, co chciałby usłyszeć, to, co mu na pewno się spodoba. To jest najważniejsza przyczyna jego decyzji wprowadzenia wojsk na Krym. (…)

“Wywiad ukazał się w Dwutygodniku „Prawda jest ciekawa Gazeta Obywatelska”, którą wydaje Solidarność Walcząca.”, publikacja via FB P. Sito.

Dysydent przesiedział w swoim bardzo krótkim życiu w Rosji aż 12 lat w więzieniach i zamkniętych zakładach psychiatrii sowieckiej. W 1976 został deportowany z ZSRR na Zachód w ramach wymiany za sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chile Luisa Corvalana (18 grudnia 1976 na lotnisku w Zurychu).

opr. A. Fularz na podstawie Wikipedii oraz wpisu P. Sito (z jego profilu na FB).

[1] Wynajęci Rosjanie cyber-bombardują polski internet?. [dostęp 04 marca 2014].http://swiat.newsweek.pl/wynajeci-rosjanie-cyber-bombarduja-polski-internet-newsweek-cyberatak,artykuly,281538,1.html

[2] http://www.i-slownik.pl/1,2063,astroturfing,lub,sianie,sztucznej,trawy.html

[3] http://wyborcza.pl/1,75477,15552413,Klamstwo_za_klamstwem__Jak_Rosja_manipuluje_faktami.html?v=1&obxx=15552413&order=najfajniejsze&page=2#opinions#ixzz2vPCNHw2L

[4] https://en.wikipedia.org/wiki/Web_brigades

Literatura:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/10683298/Russias-information-warriors-are-on-the-march-we-must-respond.html

http://www.nybooks.com/blogs/nyrblog/2014/mar/07/crimea-putin-vs-reality/?insrc=wbll

http://edition.cnn.com/2014/03/07/business/why-western-sanctions-against-russia-will-inflame-ukraine-crisis

http://www.foreignaffairs.com/articles/141005/daniel-treisman/watching-putin-in-moscow?cid=soc-twitter-in-snapshots-watching_putin_in_moscow-031014

http://www.ubezpieczenie.biz.pl/2014/03/09/deklaracja-uzasadniajaca-wkroczenie-wojsk-rosyjskich-w-granice-rzeczypospolitej-1764/

http://www.welt.de/wirtschaft/article125566158/Vergebliche-Attacken-der-Autokraten-aufs-Internet.html

http://de.wikipedia.org/wiki/Alexander_Geljewitsch_Dugin

 

 

By


Readers Comments (0)