komentarze

Skarby Pszonki, Imeldy Marcos ukraińskiej polityki.

0 Comments

W historii wszyscy boimy się władców- którzy oszaleli. Dla złotego tronu- sedesu dla którego by go przecież nie zabito, gotowi by byli całą swoją cześć, dobrą pamięć i szacunek od normalnych ludzi. Ta historia zdarzyła się w sercu Europy, zginęło na pewno ponad 70 osób. Miejsce pobytu ex-polityka-winowajcy jest nieznane, możliwe że ma ze sobą transport skarbów, odpływający być może statkiem.

Oczom świata okazały się wówczas twarze ukraińskich prokuratorów z epoki antycznej.

Wiktor Pszonka okazał się Imeldą Marcos ukraińskiej polityki. Antyczny rzymski zegar ozdobiony hełmem legionisty okazał się bardzo piękny, stylizowana na antyczną egoistyczna fotografia zrobiła światową karierę, i ludność zachwyciła się zbiorami jego niebywałego muzeum kosztowności, które możliwe że zostanie znacjonalizowane, a następnie zgnije lub zbutwieje będąc ofiarą powodzi i tajfunu, z powodów podobnych, dla których filipińskie termity zjadły buty Imeldy Marcos. On sam może paradoksalnie zostać uwielbianym kontrowersyjnym ex-dyktatorem-muzealnikiem, niczym Imelda Marcos, której nowe zakupy dzieł sztuki stają się łupem rządu Filipin. Sąd może go uznać za maniaka, na podstawie załączonego materiału dowodowego.

 

НЕДІЛЯ, 23 ЛЮТОГО 2014 Р.

Скарби Пшонки – фоторепортаж з будинку кривавого генпрокурора

Друзі, до Вашої уваги ексклюзив: фоторепортаж з будинку Пшонки у селі Гореничі (Києво-Святошинський р-н). Стародавні ікони та картини, викрадені Євангелії, мощі Святих у кабінеті, яйця Фаберже по всьому будинку, колекція холодної зброї, численні нагороди, портрети Пшонки та Януковича, а також багато-багато іншого. Далі без коментарів, зроблю це пізніше.

Але спершу трішки відео 🙂

І сам фоторепортаж

Janukowycz zmarnował swoją szanse na pokojowe odejście z wielką fortuną. Mógł skończyć niczym Imelda Marcos, której obalenie  dało początek trwającej po dziś dzień serii “ludowych” rewolucji przeciwko współczesnej władzy obieranej w popularnych wyborach. To Imelda pod koniec rządów de facto rządziła mężem- prezydentem i całym państwem.

Jej (niedawno częściowo uszkodzona przez powodzie i ogromne zaniedbania placówek muzealnych) kolekcja butów, szacowana na pomiędzy 1060 a 7500 par, trafiła do lokalnych muzeów (Narodowe Muzeum Filipińskie i nadal popularne wśród turystów Muzeum Butów w Marikinie). Muzeum własnych butów, które zostały znacjonalizowane, otworzył nie kto inny niż była ich właścicielka.

Korupcja- jak pokazuje filipiński przykład- wcale nie oznacza że wyborcy muszą się odwrócić od “splamionego” polityka. Jeśli nawet jest jest kleptomanem i ma skłonności do przywłaszczania sobie cudzego majątku, ale jednak coś konstruktywnego czyni, to jeszcze ma szansę powrotu do polityki w krajach o kwitnącej korupcji, jak filipiński “żelazny motyl”, któremu filipiński rząd wytoczył kilkaset procesów, nie wspominając procesów w innych krajach. Panią Imeldę Markos wycenia się nadal na 5 do 10 miliardów dolarów, a filipiński rząd co rusz kładzie rękę na jakieś bajecznie drogie obrazy które udaje się jej kupić, jednocześnie tolerując tą kontrowersyjną osobę. Odzyskano ok. 7-8 miliardów PLN majątku. Imelda wypowiadała w mediach bardzo kontrowersyjne kwestie biorąc pod uwagę kwoty pieniężne które możliwe że pochodziły od – raczej biednych- Filipińczyków.

“Kiedy osiągniesz pewien poziom przywództwa, ludzie nie mogą być neutralni wobec ciebie. Oni albo cię kochają, kochają, kochają, albo cię nienawidzą, nienawidzą, nienawidzą.”

Janukowycz, jeśli nie byłby tak okrutny, to, mimo budzącego zdumienie nawet w zamożnych krajach majątku, efektu możliwe że- chorobliwej kleptomanii, nadal miałby szanse nawet po ujawnieniu jego majątku, podobnego do tysiąca (lub tysięcy) par butów Imeldy Marcos.

Inmelda kupowała szereg posesji na Manhattanie, nie wzruszając się wielusetmilionowymi (w PLN) cenami. Nie kupiła Empire State Building (750 mln dolarów USD) ponieważ był “zbyt ostentacyjny”. Kiedy ją krytykowano za rozrzutność, twierdziła że było jej obowiązkiem aby być “jakimś rodzajem światła, gwiazdą która ma dać biednym wytyczne”, jak zanotowano jej wypowiedzi.

Znana była z “kilkunastomilionowych” wypadów na zakupy do Nowego Jorku, Rzymu czy Kopenhagi. Jej zachowanie opisywały depesze dyplomatyczne, niepewne co zorbić w sytuacji w której traktowała ona z góry samą królową brytyjską podczas inauguracji opery w Sydney.

Po obaleniu rządów klanu Marcosów w 1986 r., Marcosowie schronili się na Hawajach. Słynna stała się wtedy jej ekstrawagancja, a Imelda Marcos stała się sławna z powodu pozostawionej w rezydencji prezydenckiej Malacañan Palace olbrzymiej kolekcji luksusowego obuwia (1060 do 1220 par wg spisu, reszta mogła zostać rozkradziona), 15 płaszczy z norek, 508 długich sukni z trenem, pomiędzy 1000 a 888 torebek, 65 parasolek, 71 par okularów przeciwsłonecznych[1]. Jej olbrzymia kolekcja butów wypełniła aż 2 muzea, niestety, jak donosi prasa [1], najdroższe egzemplarze zostały zniszczone przez termity podczas niefrasobliwego przechowywania w magazynach muzeum narodowego.

Fot. Muzeum Butów w Marikinie- Marikina Shoe Museum, gdzie znajdują się nierozkradzione części obuwia Imeldy.

Imelda istotnie mogła nie okraść obywateli z wpływów podatkowych, ale mogła okraść Reggelio Roxasa, gdy ten znalazł złoty skarb o nazwie Yamashita, obejmujący metrowej wielkości 1-tonowy posąg Buddy z 20-karatowego złota i kupę złota o wymiarach 2 na 2 na 10 metrów. Ferdynand Marcos, ówczesny prezydent Filipin, miał okraść znalazcę i dokonać naruszenia jego praw, m.in. miał go więżić przez ponad rok.  W marcu 1988 ofiara złożyła pozew na Hawajach przeciwko byłemu prezydentowi.

Materiał dowodowy był na tyle przekonywujący że sąd wydał wyrok nakazujący wypłatę (22 mld USD z odsetkami, razem 40, 5 mld ) ok. 122 miliardy PLN który następnie został zmniejszony wyrokiem Najwyższego Sądu Hawajów do ok. 55 mln PLN. Stwierdzono że Roxas znalazł skarb, a sprawa zawędrowała do sądu  United States Ninth Circuit Court of Appeal, który zawyrokował że skarb Yamashita został znaleziony przez Roxasa i odebrany mu przez ludzi Marcosa.

opr. A. Fularz na podstawie Wikipedii

[1] http://www.dailymail.co.uk/news/article-2207353/Imelda-Marcos-legendary-3-000-plus-shoe-collection-destroyed-termites-floods-neglect.html

opr. Adam Fularz na podst 4ubuk.blogspot.com (fotografie)

By


Readers Comments (0)