polityka gospodarcza

Ekonomiczne skutki niszczenia przedsiębiorczości

0 Comments

Propozycja prostej reformy znoszącej największą barierę dla przedsiębiorczości- system postfeudalny

Jak jest obecnie:

Prowadzę biznes. Niestety, jakąś sporą część czasu zajmują mi obowiązki nałożone przez posłów, z których jako przedsiębiorca, nic nie mam. Najchętniej wypłacałbym po prostu pensje. To nie jest możliwe.

Geneza i tło historyczne problemu
Jest to ewidentna pozostałość feudalizmu, ustroju w którym pan opiekował się chłopami. W Polsce system ten następował stopniowo po roku 966 n.e., gdy odebrano prawa wyborcze wolnym kmieciom i zniesiono demokrację wiecową podbijanych dawnych republik plemiennych. W feudalizmie- pan załatwiał za poddanych różne sprawy, był rodzajem ich opiekuna. Zniesienie feudalizmu się jednak nie powiodło- po dziś dzień przedsiębiorców obarcza się pracochłonnym zadaniem ROZLICZANIA NAJZUPEŁNIEJ PRYWATNYCH SPRAW ICH PRACOWNIKÓW, kosztem od co najmniej KILKU DO KILKUNASTU TYS. PLN rocznie.

Przedsiębiorca obecnie:

– jest zobowiązany płacić nie tylko swoje, lecz także PRYWATNE podatki za PRYWATNE dochody swoich pracowników- musi je wyliczać i przelewać na odpowiednie konta urzędowe

– jest zobowiązany płacić PRYWATNE składki za PRYWATNE świadczenia swoich pracowników: ubezpieczeniowe, chorobowe, zasiłkowe etc. i przelewać je na odpowiednie konta, wyliczać ich wysokość etc.

To w sposób SKRAJNY komplikuje biznes. Przedsiębiorca, zamiast zarabiać i tworzyć miejsca pracy, prowadzi FEUDALNY ZAKŁAD ROZLICZENIOWY do którego musi zakupić kosztowne oprogramowanie, zatrudnić księgowych, kadrowych. Wielu drobnych przedsiębiorców musi dodatkowo opłacać te opłaty samodzielnie- jest ich wiele, a nie stać ich na skomplikowane systemy bankowe dostępne w ledwie kilku bankach kraju i zatrudnianie osób wprowadzających dane do systemów obsługujących przelewy bankowe.

Ekonomiczne skutki niszczenia przedsiębiorczości

Zmuszanie kogokolwiek do wykonywania czynności nie leżących w jego interesie (są to PRYWATNE SPRAWY pracowników) i karanie odsetkami, jeśli wyjedzie na urlop i zaniecha wyliczania owych należności, zniechęca do biznesu. KAŻDY, najmniejszy nawet przedsiębiorca, MUSI POSIADAĆ biuro rachunkowe, księgowych, tylko w celu dokonania wyliczeń księgowych wydawać co najmniej kilka tys. PLN rocznie.

INACZEJ KAŻDY MÓGŁBY POPROWADZIĆ FIRMĘ SAMODZIELNIE. Mogłyby powstać TYSIĄCE LUB MILIONY NOWYCH MIEJSC PRACY. Każdy mógłby rozpocząć własny biznes, NIE MUSZĄC POSIADAĆ NA STARCIE KILKU – KILKUNASTU TYS. PLN ROCZNIE na opłacenie księgowych, liczących w ogóle nie jego sprawy. Mógłby się zająć tym co lubi, zamiast przejmować się czy nie zapomniał zapłacić CAŁKOWICIE PRYWATNYCH OPŁAT swoich pracowników, które w systemie postfeudalnym wrzucono mu na głowę. Mógłby mieć o 10- 15 % czasu więcej na zwykłą, zarobkową pracę.

KRAJ W KTÓRYM PANUJE POST- FEUDALIZM, nie ma szans w wyścigu z krajami w których prowadzi się biznes znacznie prościej. JUŻ OBECNIE nawet dzieci polskich polityków zakładają swoje pierwsze firmy poza Rzeczp. Polską. Prowadzenie firmy w Polsce jest już coraz bardziej pozbawione jakiegokolwiek sensu, jest żmudną, biurokratyczną pracą, w której pracodawca NIE ZAŁATWIA SWOICH BIZNESÓW tylko działa jak ochronka dla poddanych, którzy mogliby swoje rozliczenia prowadzić samodzielnie. Prowadzenie biznesu w większości krajów nie oznacza prowadzenia zakładu rozliczeniowego zajmującego się SPRAWAMI OSÓB PRYWATNYCH. Coraz więcej osób POLSKIEGO POCHODZENIA rozlicza swoją działalność gospodarczą W INNYCH JURYSDYKCJACH PODATKOWYCH. Zwykle nie wymaga się od nich rozliczania spraw osób prywatnych.

 

opr. A. Fularz

By


Readers Comments (0)