rynek pracy

Brakuje co najmniej 5,5 tys. informatyków na rynku pracy. Nasze wydawnictwo może stanąć.

0 Comments

Jakiś czas temu, gdy Polska była jeszcze zieloną wyspą, wypominałem egzotyczny status służb statystycznych, podległych bezpośrednio premierowi, co jest pewnym wyjątkiem jeśli idzie o cywilizację tzw. Zachodu, ale występuje w krajach rozwijających się. Jeden z polskich badaczy pod szyldem zachodnioeuropejskiej uczelni badał publiczne dane statystyczne różnymi metodologiami stosowanymi przy wykrywaniu fałszerstw, by wraz z zespołem orzec że w przypadkach występowania kryzysów generalnie dane częściej niż zwykle są podrasowywane.

W gronie przyjaciół rozmawialiśmy sobie o pękających bańkach. Pęka bańka nieruchomościowa, wywindowane ceny nieruchomości mogą jeszcze mocno spaść, nawet w Warszawie sporo nowych obiektów stoi po prostu pustych. A jeszcze niedawno na serio planowano budowę 40-piętrowych budynków w polskich 100-tysięcznych miastach.

Dziś banki odmawiają ubezpieczania całych sektorów gospodarki, a stan kryzysowy rozlewa się po gospodarce. Prowadzenie firm w tych warunkach jest trudne, właściciele wycofują kapitały, gospodarka kurczy się i topnieje w wielu branżach. Zanika sektor kultury- ludzi nie stać na “bywanie” tak często jak dotychczas.

W krajach peryferyjnych kryzysy często przychodziły później, były o wiele głębsze i trwały znacznie dłużej. Taką sytuację odnotowano na przykład podczas wielkiego kryzysu. Już w 2008 i 2009 roku ostrzegałem przed tym scenariuszem, wzywając do reform gospodarczych.

Sytuacja może wymknąć się całkowicie spod kontroli. „Nie spodziewam się jakiegoś cudu gospodarczego. Myślę, że 2013 i 2014 rok będą bardzo ciężkie. To dla mnie najtrudniejszy okres od 1991 roku, kiedy rozpocząłem działalność” – mówi FT Tomasz Nordyński, właściciel salonu samochodowego Peugeot w Łodzi- cytowany w artykule “Polska gwałtownie budzi się ze snu o zielonej wyspie” (Financial Times/ Forsal.pl, 6 grudnia 2012).

Wielu przedsiębiorców ma podobne odczucia. Ja zaś nie mogę nadziwić się zmieniającemu się otoczeniu mojego biura w jednym z miast zachodniej Polski. Pamiętam że w pewnym okresie “hiperlokalna” gospodarka kwitła: na osiedlowym skrzyżowaniu tuż koło mojego biura były 2 sklepy spożywcze, mięsny, zoologiczny, papierniczy, z chemią gospodarczą. Dziś ostał się tylko jeden z nich, i on także wkrótce zamknie.

Zmieniły się modele biznesowe, zmienia się gospodarka. Sektory dotknięte spowolnieniem nie generują zysków dla właścicieli, ongiś żyjących jedynie z dywidend i poświęcających swój czas nowym inwestycjom i projektom. Ciężko jest o pracowników: na przykład informatycy są chyba towarem dość deficytowym, prowadząc gazety nie jestem w stanie płacić za te usługi więcej niż np. duże banki zmiatające mi pracowników. Popyt na ta profesję stale rośnie.

Czasopismo “Puls Biznesu” podaje iż w połowie grudnia 2012 r. w biznesowym serwisie społecznościowym GoldenLine “czekało na nich aż 5,5 tys. ofert pracy (o 10 proc. więcej niż w czerwcu 2012 r.).” Kluczowe kadry nowej gospodarki są często dla mnie niedostępne, a część prac jest na tyle nudna i niewdzięczna, że z chęcią zleciłbym je innym osobom. Biznes nie funkcjonuje, brak różnych jego elementów, dziś będących odpowiednimi modułami informatycznymi. Przedsiębiorca, po jakimś czasie niepowodzeń ma dość inwestowania w takim kraju, zwłaszcza gdy jego przyjaciele wyemigrowawszy ledwie 100 km dalej, odnoszą sukcesy i mają portfolio prosperujących e-firm.

Problem w tym że wykwalifikowanych osób brak, a ci mający kwalifikacje zarywają weekendy i noce z nadmiaru zleceń. Dokonując części odpowiedzialnych prac informatycznych osobom bez kwalifikacji lub “mających jedynie półtorej godziny czasu” bardzo łatwo jest coś nieskończyć lub zepsuć.

Gdyby nie własne umiejętności i grono znajomych z różnych środowisk, najprawdopodobniej nie byłbym w stanie zrobić zbyt wiele w warunkach polskiej gospodarki- i tak muszę przebijać stawką godzinową centrale warszawskich banków. Tymczasem oficjalne rynki pracy w Polsce są zamknięte dla informatyków z całego świata. Trudno w takich warunkach deficytu kluczowych pracowników w sytuacji gwałtownie zmieniającej się gospodarki o coś innego niż sytuację kryzysową. To i tak tylko jedna z wielu przyczyn…

Adam Fularz

 

By


Readers Comments (0)